Każdy nowy gracz, który zdecyduje się poznać świat pokera, niezależnie od tego, czy siedzi przy stole, czy wybiera pokera w Internecie (amerykański poker), zadaje to samo pytanie – „jak nauczyć się grać w pokera?”.

Wszystkie zasady pokera nie zawierają żadnego języka nadprzyrodzone i dostępne dla absolutnie każdego, dlatego pierwszym krokiem w kierunku wielkiej gry jest poznanie podstawowych zasad, kombinacji i sekretów.

Zasady gry w pokera

Istnieją dwa główne typy pokera: Studpoker i Drawpoker. Wszystkie zasady gry w pokera są identyczne. W pierwszym przypadku każdy gracz otrzymuje pięć kart (lub siedem w niektórych grach). Następnie gracze oceniają względny sukces i odpowiednio umieszczają żetony. Gracz, który wygrywa najwięcej żetonów wygrywa, jeśli ktoś inny nie chce dopasować swoję srawką. W tym scenariuszu dwóch (lub więcej) pozostałych graczy pokaże swoje karty. Najlepsza ręka (kombinacja) wygrywa wszystkie żetony.

W Draw pokerze każdy gracz otrzymuje pięć kart i rozpoczyna się runda licytacji. Pozostali gracze mogą spróbować ulepszyć swoje ręce, wymieniając trzy karty na nowe trzy z talii. Jeśli gracz ma asa, może wymienić wszystkie cztery swoje pozostałe karty, jeśli chce. Rundy zakładów działają w ten sposób: począwszy od lewej strony krupiera, każdy gracz ma cztery opcje:

 1. Gracz, który wierzy, że ma dobrą rękę (lub chce, aby inni gracze sądzili, że ma dobrą kartę), może zwiększyć stawkę potrzebny do kontynuowania gry.
 2. Składania – gracz, który uważa, że jego ręka jest wystarczająco dobra, aby wygrać i nie chce obstawiać większej ilości, może spasować swoje karty.
 3. Call – po tym, jak gracz podniósł swoje zakłady, każdy gracz musi zdecydować, czy trzeba licytować, obrócić i spasować, czy sprawdzić, co oznacza równą kwotę ustaloną przez gracza, który podbił zakład lub call, co oznacza równą kwotę ustaloną przez gracza, który podbił.
 4. Sprawdź – jeśli nikt nie podniósł stawki wymaganej do kontynuacji, gracz może nie powieść się, sprawdzając lub przekazując swoją stawkę.

Chociaż istnieje wiele odmian gier w pokera, prawie wszystkie z nich odnoszą się do tych samych podstawowych zasad. Z reguły każdemu graczowi rozdaje się pięć lub siedem kart, które próbują zebrać najlepszą z pięciu możliwych kombinacji. Dla każdej gry w pokera jest jedna i ta sama hierarchia rąk, a najlepsze ręce są mniej popularne i trudniejsze do zebrania niż mniejsze.

Poszczególne karty są klasyfikowane od najlepszych do najgorszych. Ranga karty często przerywa remis, jeśli dwóch graczy otrzyma tę samą rękę. As jest najcenniejszą kartą i jest od niej malejący: król, królowa, walet, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2.

Zakres rąk od najniższej do najwyższej wartości.

 1. Wysoka karta. Jeśli nie można wykonać żadnej kombinacji, ręka gracza jest oceniana według najwyższej pojedynczej karty. Jeśli dwóch graczy ma tę samą wysoką kartę, druga największa karta przerwie połączenie. Prawdopodobieństwo wystąpienia tego rozdanie jest najwyższa. Przykład: 5 ♣ 8 ♦ 10 ♠ Q ♥ A ♠.
 2. Jedna para. Para powstaje, gdy masz dwie identyczne karty. Przykład: 9 ♠ 9 ♦ 5 ♣ 8 ♣ K ♥
 3. Dwie pary. Jeśli kilku graczy ma dwie pary, wygrywa gracz z najwyższą parą. Przykład: 9 ♠ 9 ♦ 5 ♣ 5 ♥ 8 ♥.
 4. Trzy pary. Przykład: 9 ♠ 9 ♦ 9 ♥ 5 ♣ 8 ♣.
 5. Prosta to kombinacja pięciu kart składająca się z sekwencji ruchów, niezależnie od koloru. Jeśli dwóch graczy ma strity, wygrywa prostą najwyższej karty. Przykład: 9 ♠ 10 ♠ J ♦ Q ♥ K ♦.
 6. Błysk to kombinacja pięciu kart w tym samym kolorze. Jeśli dwóch graczy ma błysk, wygrywa ten z najwyższą kartą w tym kolorze. Przykład: 9 ♠ 5 ♠ Q ♠ K ♠ 7 ♠.
 7. Full house to kombinacja, w której gracz ma trzy identyczne karty i parę w jednej ręce. Przykład: 9 ♠ 9 ♦ 9 ♥ 5 ♣ 5 ♥.
 8. Poker to kombinacja składająca się z pięciu kolejnych kart tego samego koloru. Przykład: 9 ♠ 10 ♠ J ♠ Q ♠ K ♠.
 9. Royal flush – Jest to najlepsza ze wszystkich kombinacji, która wygrywa każde wyrównanie. Prawdopodobieństwo otrzymania tej ręki w pokerze może osiągnąć 1 w 650 000 transakcji. Przykład:10 ♥ J ♥ Q ♥ K ♥ A ♥.

Sekret pokera

Zwracamy uwagę na kilka tajemnic pokera, które pomogą ci zbliżyć się do wygrania.

 1. Aby wygrać w pokerze, musisz ściśle przestrzegać dyscypliny.
 2. Matematyka pokera nie jest wyzwaniem.
 3. Teoria bez praktyki nic nie znaczy.
 4. Graj tylko w zwycięskich kombinacjach.
 5. Rozumiem sztukę blefowania.
 6. Uważaj, obserwuj zachowanie swoich przeciwników.
 7. Zarządzaj swoim kapitałem.
 8. Dokładnie przestudiuj tylko jeden rodzaj pokera.
 9. Graj konsekwentnie i odpowiedzialnie.
 10. Nie baw się emocjami.
 11. Kontroluj moment, w którym musisz zakończyć grę.

Chociaż opisane powyżej zasady gry w pokera są dość zwięźle określone, nadal ujawniają główne punkty. Nie ma znaczenia, jaki rodzaj pokera wybierzesz: Texas Hold’em, Omaha, Seven Card Stud, Razz, 5 Card Draw, Lowball 2-7, Badugi, American Poker itp., I czy gra jest offline czy poker w Internecie wszystkie te zasady są jednakowo odpowiednie.